Ovdje donosimo neke prijedloge za čitanje, autore koji su nas potaknuli na promišljanje i koji nama pomažu da budemo svjesniji, bolji i jači.
Listu ćemo povremeno nadopunjavati.
Paul Gilber: The Compassionate Mind_ A New Approach to Life’s Challenges
Russ Harris: The Happines Trap (Klopka zvana sreća na hrvatskom)
Steven C. Hayes: A Liberated Mind: How to Pivot Toward What Matters
Daniel Siegel: The Developing Mind, How Relationships and the Brain Interact to Shape Who We Are – preporučamo sve što možete pronaći od njega u Nakladi Harfa, osobito ako ste roditelji ili u praksi radite sa djecom.
Carol Dweck: Mindset – predivna knjiga koji govori o razvojnom umu i kako situacije gledati šire i pozitivnije te ostvariti puni potencijal. Također ima jedno jako važno poglavlje za roditelje – kako pravilno poticati motivaciju kod djece– tople preporuke.
Shamash Alidina: Mindfulness For Dummies – ako se želite upoznati s Mindfulness tehnikama, zgodna knjiga za početak. Mnoge terapije uvode mindfull vježbe i praksu u svoju primjenu, te istraživanja pokazuju da nam svjesnost pomaže da bolje razumijemo sami sebe i da donosimo mudrije odluke. Ideja je da izađemo iz svog uma (koji može biti prilično zeznut) i svjesno kročimo vlastitim životom.
Kabat-Zinn, Jon_ Richardson, Stan : Mindfulness for beginners _ reclaiming the present moment–and your life
Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal, Jon Kabat-Zinn: MINDFULNESS u suočavanju s depresijom OSLOBODITE SE KRONIČNOG OSJEĆAJA DA STE NESRETNI – odlična knjiga koja jasno, znanstveno podržano objašnjava procese kognicija koje održavaju depresivno raspoloženje. Također vas vodi korak po korak kroz minfulness proces.
Greenberger and Padesky: Razum iznad osjećaja – savladavanje depresije, anksioznosti, ljutnje, osjećaja krivnje i srama – ovo je priručnik za samostalni rad ili uz pomoć terapeuta. Prikazuje kognitivno – bihevioralni terapijski proces.
Dragica Barbarić: Pobijedite depresiju kognitivno – bihevioralnim metodama – odlična knjiga za upoznavanje s terapijom.
Kostelić – Martić: Napad panike ili neka teška bolest
Forwad, Buck: Otrovni roditelj – knjiga koja omogućuje razumijevanje odrastanja. Nije joj cilj okrivljavanje, već razumijevanje i preuzimanje odgovornosti za svoj odrasli život.
Gabor Mate: Kada tijelo kaže NE, Mit o normalnom – preporuka za promišljanje. Ne smatramo da u knjizi stoji sve i da se svi problemi odnose na traumu.
James Clear: Atomske navike – želite usvojiti korisne navike u živtu? Možete krenuti od ove knjige.
Matt Haig: The Comfort Book – knjiga kratkih podsjetnika na životne izazove
Irvin Yalom: Schopenhauer kao lijek – prikaz grupnog tretmana (psihodinamski pristupi)
Jorge Bucay: Ispričat ću ti priču – klasik koji potiče na promišljanje